ALTYAPI

HAKKIMIZDA

IC Altyapı, IC Holding iştirakinde bulunan İşletmelerin takip edilmesi, verimliliğinin arttırılması ve işletmeler arası koordinasyonun sağlanması amacıyla 2004 yılında kurulmuştur. IC Altyapı, Kamu-Özel sektör İşbirliği (PPP) ve Yap-İşlet-Devret (YİD) projelerinde ülkemizde ve bölgede öncü kuruluşlardan bir tanesidir. Altyapı yatırımları konusunda bölgede artan ihtiyaç karşısında doğan yatırım ve işletme projelerinde tecrübesi, sermayesi, yatırım ve işletme kadrosuyla aktif rol oynamaktadır. 

İŞLETME

Portfolyosundaki tüm şirketlerin, çözüm ortaklarının ve personelinin mutluluğunu sağlamak hedefi ile IC Altyapı; bünyesinde bulunduğu IC Holding’in, havalimanı terminal yatırım ve işletmeciliğinde çizmiş olduğu stratejik planının uygulayıcısı olarak, hızlı ve kaliteli yapım yeteneği, satınalma gücü ve deneyimli kadroları ile inşaatını gerçekleştirdiği havalimanı; IC Holding’in turizm sektöründe uzun yıllara dayanan işletme deneyim ve geleneği ile işletmektedir.

İŞLETME DENEYİMLERİ:

OTOYOL:

3. BOĞAZ KÖPRÜSÜ VE KUZEY MARMARA OTOYOLU / İSTANBUL

Yap-İşlet-Devret Modeli kapsamında gerçekleştirilen; 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, 2012 yılında yapılan ihale neticesinde, 10 yıl 2 ay 20 günlük Yatırım + İşletme süresiyle IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Astaldi S.P.A. ortaklığı tarafından kazanılmıştır.

HAVALİMANI:

ZAFER ULUSLARARASI HAVALİMANI:

Kütahya, Afyon ve Uşak illerinin ulaşım ihtiyacını karşılamak amacıyla, bölgesel havacılık politikaları doğrultusunda planlanan ve Türkiye'nin ilk bölgesel havalimanı ve aynı zamanda Türkiye’nin finansmanıyla birlikte sıfırdan inşa edilen (green field) ilk Havalimanı olma özelliğini taşıyan Uluslararası Zafer Bölgesel Havalimanı YİD modeli ile IC İÇTAŞ İNŞAAT tarafından yapılmıştır. Havalimanı işletmesinin şirket organizasyonu ve yapılandırılması, kaynakların etkin kullanımı, bölge kalkınmasına katkısı konusunda yerel otoritelerle koordinasyon konularıyla IC Altyapı ilgilenmektedir. Havalimanı 2044 yılına kadar işletilmeye devam edecektir.

LİMANLAR

KARASU LİMANI / SAKARYA

Karadeniz Bölgesi'nde ticaretin gelişmesine katkı sağlayacak olan Karasu Limanı'nın işletilmesi için kurulan IC İçtaş Sakarya Karasu Limanı Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi’nde IC Altyapı ortak olarak yer almaktadır. Limanın yeni yatırım döneminde Karasu Limanı için sektör analizi, finansal kaynak planlaması, gelişim ve yönetim stratejileri, liman hinterlandında yer alan sanayi ve üretim bölgelerinin ihracatının geliştirilmesine yönelik araştırmalar ve pazar potansiyeli incelemeleri IC Altyapı’nın çalışma konularıdır.

YATIRIM

IC Yatırım Holding'in önemli bir kolu olan IC Altyapı, hem bölgesel hem de uluslararası alanda ulaştırma ve altyapı projelerinde yatırımcı kimliği ile boy göstermektedir. IC Altyapı, havalimanı, deniz limanı, marina, otoyol, köprü gibi altyapı yapım projelerinde deneyimi ile önde gelen bir firma olup, önemli bir tecrübeye sahiptir. Yurt içinde ve yurt dışında altyapı yatırımları konusunda artan ihtiyaca uygun olarak, gelişen yatırım ve işletme projelerine aktif olarak katkı sağlamış ve farklı alanlardaki bir çok projeye imza atmıştır.

YATIRIM YAPILAN SEKTÖRLER:

OTOYOL:

3. BOĞAZ KÖPRÜSÜ VE KUZEY MARMARA OTOYOLU / İSTANBUL

Yap-İşlet-Devret Modeli kapsamında gerçekleştirilen; 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, 2012 yılında yapılan ihale neticesinde, 10 yıl 2 ay 20 günlük Yatırım + İşletme süresiyle IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Astaldi S.P.A. ortaklığı tarafından kazanılmış olup, köprünün temeli 29 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleşen törenle atılmıştır.

HAVALİMANI:

ZAFER ULUSLARARASI HAVALİMANI:

Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ulaşım ihtiyacını karşılamak amacıyla, bölgesel havacılık politikaları doğrultusunda planlanan ve Türkiye'nin ilk bölgesel havalimanı ve aynı zamanda Türkiye’nin finansmanıyla birlikte sıfırdan inşa edilen (green field) ilk Havalimanı olma özelliğini taşıyan Uluslararası Zafer Bölgesel Havalimanı YİD modeli ile IC İÇTAŞ İNŞAAT tarafından yapılmıştır. 36 aylık kontratsal yatırım süresi olmasına karşın havalimanı 18 ay gibi kısa bir sürede başarıyla tamamlanarak hizmete açılmıştır.

DENİZ LİMANLARI:

KARASU LİMANI / SAKARYA

Karadeniz Bölgesi'nde ticaretin gelişmesine katkı sağlayacak olan Karasu Limanı'nın mevcut altyapısı IC İÇTAŞ İNŞAAT tarafından 2007 yılında tamamlanmıştır. Ayrıca, DLH tarafından 2011 yılında, Karasu Limanı Üstyapı tesislerinin yapılması ve İşletilmesi ihalesi IC İçtaş tarafından kazanılmıştır. Yeni yatırım döneminde Karasu Limanı için sektör analizi, finansal kaynak planlaması, gelişim ve yönetim stratejileri, liman hinterlandında yer alan sanayi ve üretim bölgelerinin ihracatının geliştirilmesine yönelik araştırmalar ve pazar potansiyeli incelemeleri  IC Altyapı’nın çalışma konularıdır.

İŞ GELİŞTİRME

IC Altyapı; Kamu-Özel Sektör İşbirliği (PPP) ve Yap-İşlet-Devret (YİD) projelerinde ülkemizde ve bölgede öncü kuruluşlardan bir tanesidir. Altyapı yatırımları ve işletme konusunda yeni projelerle her zaman ilgilenmektedir. Siz de projenizi IC Altyapı ile paylaşmak istiyorsanız, konusunda uzman ekibimiz tarafından projenizin ön değerlendirmesi için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.