Holding

Yönetim Kurulu Başkanı’nın Mesajı

Çok Değerli Mesai Arkadaşlarım,

1969 senesinde yatılı bölge okulu inşaatı ile başlayan yolculuğumuz, bugün yurt içi ve yurt dışında çok sayıda şirket ve iştiraklerimiz ile inşaat, enerji üretim ve dağıtım, altyapı işletmeciliği, turizm ve sanayi sektörlerinde büyük bir yelpazeye ulaşmıştır.

Elli yılı aşkın tarihçemizde gerçekleştirdiğimiz üst düzeyde mühendislik, yapılanma, finansman kurgusu ve işletmecilik gerektiren projelerle haklı olarak dünyanın önde gelen altyapı yatırımları ve işletmeciliği gruplarından birisi konumuna geldik. Türkiye’de tamamladığımız Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ile Antalya Havalimanı, Rusya’da tamamladığımız St. Petersburg Yüksek Hızlı Batı Çevreyolu Projesi ve Pulkovo Havalimanı gibi projeler mühendislik ve teknoloji olarak sıra dışıdır.  Ülkemizin ilk nükleer santrali olma özelliği taşıyan Akkuyu Nükleer Santrali yapım işinin de Grubumuzca üstlenilmesi ilkleri yapma ve başarma hedeflerimize bir yenisini eklemiştir.

1998 yılında başladığımız Hidroelektrik santral projeleriyle enerji sektörünün öncülerinden olduk.  Bugün itibariyle Yeniköy-Kemerköy santralleri ortaklığımız ve Trakya Bölgesi elektrik dağıtım ve perakende şirketlerimizle elektrik enerjisi değer zincirinin tüm aşamalarını kapsayan bir yapıya ulaştık.  Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası’nın 2019 yılında sürdürülebilir enerji şirketimize yatırımcı olarak katılması ile yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı büyüme stratejimize ivme verdik.

Ticari faaliyetlerimizin yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine de ayrı bir önem verdik.  Şahsen hayatımın en önemli eseri diyebileceğim, Grubumuzun da iftihar ettiği Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’ni 2007 yılında tamamlayarak devletimize devrettik.  Bu nedenle TBMM Başkanlık Divanı tarafından 5 Nisan 2007 tarihinde “Devlet Üstün Hizmet Ödülü” almaya ve 2012 yılında da Cumhurbaşkanımızın elinden Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi fahri doktora unvanı almaya layık görüldüm.  Üniversitenin 12 binin üzerinde öğrencisi, güçlü akademik kadrosu ile doğum yerim olan Ağrı ilimizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkısını görmek mutluluğumuzu daha da artırmaktadır.

1984 yılında şahsen vermeye başladığım eğitim burslarını daha kurumsal bir yapıya oturtmak amacıyla 2004 yılında Vakfımızı kurdum. 15. yılını tamamlayan Vakfımız eğitim, sağlık, spor, kültür ve sanat konularında Türkiye’nin pek çok yerinde hizmetlerini sürdürmektedir. Yaptırdığımız 5 ilköğretim okulunun yanı sıra, her yıl ihtiyacı olan yüzlerce üniversite öğrencisine karşılıksız burs veren IC Vakfı, bugüne kadar 15.000 bursiyerini mezun edip, faydalı bireyler olarak iş hayatına atılmalarını görmenin gururunu yaşamaktadır.

Başarımızın odağında insan vardır. Ekibimizle karşılıklı güven ve saygı ile etik değerlerimizin rehberliğinde çalışıyoruz. Çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin hak ve hukukunu koruyoruz. İşverenlerimize, sözleşmelerimize sadık kalıyor, sözümüzün hep arkasında duruyoruz.  Kaliteden, iş ve işçi güvenliğinden taviz vermedik, vermeyeceğiz. Oluşan çevre bilincine candan inanıyor, gereğini yapmaktan asla vazgeçmiyoruz.

IC Holding’i güçlü kurumsal yapısı ile müşterilerimiz, yatırımcılarımız, çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve toplum için değer yaratan, yeniliklere imza atan uzun soluklu bir iş modeline kavuşturmak en önemli hedefimizdir.  Bu yolda ekibimize güvenim ve inancım tamdır

Grubumuzun bugün gelmiş olduğu durum ve 50 yıllık tecrübemizin sonucu bize yeni ve ileri bir anlayışı uygulamayı zaruri hale getirmiştir. Bu anlayışla daha fazla kurumsallaşma, sizlerin daha fazla sorumlulukla yönetime katılımınızı sağlamak amacındayız.

Bizler sorumluluk taşıyan, yönetime, üretime, başarıya dönük çalışmaları daha adil, daha eşitlikçi değerlendireceğiz. Özellikle gençlerimizin kariyer planlamasına ve gelişimine öncelik vereceğiz. Bu yıl Grubumuzun yönetim biçimini yeniden yapılandırma çalışmalarını sonuçlandırdık. Çok değerli, deneyimli arkadaşlarımıza yeni yetkiler ve sorumluluklar verdik. Arkadaşlarımızın çalışmalarının sonuçlarını yakın zamanda göreceğimizi ümit ediyorum.

Önümüzdeki zamanda hep beraber, birbirimize güvenerek daha büyük başarılara ve aydınlık günlere.

 

İbrahim ÇEÇEN
IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı