ALTYAPI

IC İçtaş İnşaat’ın New York’ta yapacağı yeni Türkevi binasının temelini Cumhurbaşkanı Erdoğan attı

New York Birleşmiş Milletler binasının karşısında yer alan ve yıkımı tamamlanan Başkonsolosluk binasının yerine yapılacak olan Türkevi, 20 bin m2’lik bir alana inşa edilecek. 36 aylık inşa süresinin ardından gökyüzüne lale formunda yükselecek olan bina; Türk kültürü, tarihi ve mimarisini yansıtacak. 

Fortune 500 Türkiye sıralamasında “3. En Büyük İnşaat Şirketi” olarak yer alan IC İçtaş İnşaat ve Amerika’nın önemli inşaat şirketlerinden Tishman ortaklığında, New York’ta inşa edilecek 35 katlı Türkevi’nin temel atma töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törene Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da katıldı. 

Çeçen: Yeni Türkevi inşaatı Türkiye’nin prestijine yakışır olacak

New York’ta böylesine büyük ve özel bir projeye imza atmaktan onur ve gurur duyduklarını belirten IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen, “Hayata geçirilecek projenin önemi, özellikleri ve 36 aylık inşaat süresi düşünüldüğünde; Birleşmiş Milletler binasının karşısında yer alması sebebiyle son derece özen isteyen bir yapım sürecini başlatıyoruz. Şehrin en yoğun bölgesinde, son derece sınırlı alanda, yüksek güvenlik ve disiplin içerisinde çalışacağız. New York’un kalbinde yer alacak Türkevi’ni, Türkiye’nin prestijine uygun bir biçimde tamamlayacağız. Hepimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Türk geleneksel sanatının simgesi “lale” New York’ta gökyüzüne yükselecek

Birleşmiş Milletler (BM) binasının hemen karşısındaki eski Başkonsolosluk binasının yerine yapılacak Yeni Türkevi’ni, BM’de görev yapan Türk misyonu kullanacak. BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu çalışma ofislerinin yanı sıra, üst katlarda diplomatların konaklayabileceği bir rezidansın da yer alacağı binanın inşaatı, IC İçtaş İnşaat ve Tishman işbirliğiyle gerçekleştirilecek. 
ABD’li mimarlık firması Perkins Eastman tarafından tasarlanan bina, 20 bin  m2’lik alana inşa edilecek ve Türk kültürü, tarihi ve mimarisini yansıtacak. Başmimar Jonathan Stark’ın Türkiye ziyaretinde yaptığı incelemelerin ardından başta Selçuklu motifleri olmak üzere geleneksel Türk mimarisi motiflerinin kullanıldığı Türkevi binası, gökyüzüne lale formunda yükselecek. 

Yeni Türkevi modern görünümüyle de New York gökdelenlerine katılan zarif ve simgesel bir yapı olacak. 

Çevre dostu Türkevi, “Leed Silver” sertifikalı olacak

200 kişilik oditoryum, toplantı ve sergi salonları ile 20 araçlık yeraltı otoparkının yer alacağı binada; yağmur sularını depolayacak bir sistem kurulacak. Türkevi, “Leed Silver” yeşil bina sertifikasına da sahip olacak. ,

IC İçtaş İnşaat 

IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding A.Ş'in lokomotif şirketi olan IC İÇTAŞ İNŞAAT, yurtiçi ve yurtdışı makro ölçekli ve özellikli projelerde 45 yılı aşkın tecrübe ve bilgi birikimi ile tercih edilen global bir marka olup, Türkiye'de ve Dünya'da sektör sıralamalarında ön sıralarda yer almaktadır.
IC İÇTAŞ İNŞAAT kurulduğu günden bugüne kadar havalimanı inşaatları, liman inşaatları, marina inşaatları, yüksek hızlı tren projeleri, yol ve köprü inşaatları, yüksek kapasiteli enerji santralleri, akıllı binalar, iş merkezleri, turizm tesisleri, sulama sistemi inşaatları, kamu binaları, toplu konutlar, sağlık tesisleri, üniversite ve okul inşaatları gibi pek çok başarılı projelere imza atmıştır.

Tishman

Tishman dünyanın önde gelen inşaat firmalarından biri olarak geniş bir yelpazede inşaat ve müşavirlik hizmetleri sunmaktadır. Kompleks ve simgesel projeleri başarıyla gerçekleştirmiş olan Tishman, Batı dünyasının en yüksek binası olan Yeni Dünya Ticaret Merkezi de dahil 45 milyon metrekareden fazla inşaatı tamamlamıştır. Tishman, yüzyılı aşkın bir süredir New York siluetinin şekillendirilmesinde öncü bir rol oynamıştır ve bölge genelinde 20 milyon metrekareden fazla inşaatı tamamlamıştır. 

 

HABER FOTOĞRAFLARI

...
...