TURİZM

IC Holding Sürdürülebilirlik Günü “Gelişimin Etkisi” temasıyla gerçekleşti

IC Holding, 2021-2022 Sürdürülebilirlik Raporunun yayımlanmasının ardından stratejisini ve projelerini ilk kez düzenlediği IC Holding Sürdürülebilirlik Günü’nde paydaşlarına anlattı. IC Sürdürülebilirlik Takımı’nın 18 hafta süren sertifika programını, mezuniyet projelerini sunarak tamamladığı etkinlikte, sürdürülebilirliğin önemli isimleri “Ülkemizin Sürdürülebilirlik Dönüşümü ve Sürdürülebilir Kalkınma İçin İş Birliği” panelinde buluştu.

İnşaat, enerji turizm, sanayi ve altyapı olmak üzere beş ana sektörde faaliyet gösteren IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding (IC Holding), merkezileştirdiği sürdürülebilirlik yönetim sistemi ve oluşturduğu “Gelişimin Etkisi” sürdürülebilirlik stratejisini, IC Holding Sürdürülebilirlik Günü’nde iç ve dış paydaşlarına anlattı.

IC Holding CEO’su Murad Bayar ve Sürdürülebilirlik Akademisi Başkanı Murat Sungur Bursa’nın açılış konuşmaları ile başlayan etkinlik, Sürdürülebilirlik İletişimcisi Sertaç Doğanay’ın sunumunun ardından İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Genel Sekreteri Konca Çalkıvik, Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Semra Sevinç, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası sürdürülebilirlik danışmanlığı şirketi Escarus Direktörü Dora Üreten ve TANAP Kalite, İSG ve Çevre Direktörü Fatih Erdem’in katılımı ile gerçekleşen “Ülkemizin Sürdürülebilirlik Dönüşümü ve Sürdürülebilir Kalkınma İçin İş Birliği” paneliyle devam etti.

Faaliyet gösterdikleri sektörlerde kalıcı bir başarı hedefleyen şirketler için sürdürülebilirlik dönüşümünün kaçınılmaz olduğunu belirten IC Holding CEO’su Murad Bayar, “Birkaç yıl öncesine kadar çoğumuz için bir sosyal sorumluluk projesi anlamına gelen sürdürülebilirlik, bugün işimizin odağına nasıl alabileceğimizi tartıştığımız bir kavram oldu. Biz de IC Holding olarak görev ve sorumluluklarımızın farkındalığıyla adımlarımızı atıyoruz. Sürdürülebilirlik yönetim sistemimizi kurduğumuz, sürdürülebilirilik raporumuzu yayınladığımız ve 1,5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde dopdolu bir içeriğe sahip böyle bir etkinliğe ev sahipliği yaptığımız için mutluluk duyuyorum. Sosyal yatırımlarımıza IC İbrahim Çeçen Vakfı ile başta üniversite öğrencilerine eğitim bursu olmak üzere spor, çevre ve kültürel gelişim gibi çeşitli konularda projeler geliştirerek devam edeceğiz” dedi.

Sürdürülebilirlik Akademisi Başkanı Murat Sungur Bursa ise sürdürülebilirlik çalışmalarının kurum için marka yapılanması, daha nitelikli insanların istihdam edilmesi, çalışanların daha mutlu ve verimli olmasında katkısı olacağına inandığını belirterek, sürdürülebilirliğin sadece yapılan işin sürdürülebilirliği değil; aynı zamanda şirketin, ülkenin, insanlığın sürdürülebilirliği olduğunu ifade etti.

Sürdürülebilirliğin önemli isimleri panelde bir araya geldi

Etkinliğin ilk bölümünde gerçekleşen “Ülkemizin Sürdürülebilirlik Dönüşümü ve Sürdürülebilir Kalkınma İçin İş Birliği” panelinde konuşan İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Genel Sekreteri Konca Çalkıvik, Paris Anlaşması’nın 1,5° hedefinden çok uzakta olduğumuzu belirterek, şirketlerin iş yapış biçimlerini ve stratejilerini iklim krizini dikkate alarak dönüştürmesi gerektiğini ifade etti. İş dünyasının dönüştürücü gücüne dikkat çeken Çalkıvik, şirketlerin; net sıfır emisyona ulaşmak, doğa-pozitif olmak eşitsizliklerin azaltılması ve adil bir topluma katkıda bulunmak için iddialı stratejiler ve değer zincirlerini dâhil edecek eylemleri uygulaması gerektiğini vurguladı.

Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi  Semra Sevinç ise “Bugün içinde bulunduğumuz dünya eşitsizlikler ve krizler dünyası. Şirketlerin de tüm krizleri yönetmeleri ve aynı zamanda büyümeye devam etmeleri gerekiyor. İşte bu noktada şirketlerin misyon, vizyon ve iş yapış şekillerini değiştirerek “İyi Büyüme”ye odaklanması gerekiyor” dedi.

Panelde görüşlerini aktaran Escarus Direktörü Dora Üreten sürdürülebilir kalkınma için sektörel iş birliklerinin konvansiyonel iş birliklerinden ayrıştığı noktalar hakkında bilgi verdi. TANAP Kalite, İSG ve Çevre Direktörü Fatih Erdem ise enerji sektöründe sürdürülebilirlik yönetimi ve hayata geçirdikleri projelerle ilgili deneyimlerini paylaştı.

IC Sürdürülebilirlik Takımı mezun oldu

IC Holding’in 50 gönüllü çalışanının katılımı ile kurulan ve Holdingin eğitim platformu IC Akademi ile Sürdürülebilirlik Akademisi iş birliğinde hazırlanan sertifika programıyla uzmanlık kazanan IC Sürdürülebilirlik Takımı, mezuniyet projelerini sunarak sertifikalarını aldı. 12 farklı konuda 18 hafta süren toplam 40 saatlik bir eğitim alan Sürdürülebilirlik Takımı, Holdingin sürdürülebilirlik çalışmalarının gelecek 10 yılını şekillendirecek ve vizyonuna liderlik edecek.

IC Holding Sürdürülebilirlik Günü, IC Sürdürülebilirlik Takımının 10 farklı mezuniyet projesini sunması ve sertifika töreninin ardından “Artı 1 by IC Hilton Bomonti”’nin özel çalışanlarının dans gösterisi ile sonlandı.

https://surdurulebilirlik.ic.com.tr/