Holding

IC Hotels GSTC Sürdürülebilir Turizm Sertifikasını aldı

IC Hotels Green Palace, Santai Family Resort ve Airport otelleri, sürdürülebilir turizmi destekleyen çalışmaları ve projeleriyle Türkiye’nin ilk sürdürülebilir turizm sertifikası GSTC’nin sahibi oldu.

IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding’in turizm sektöründeki yatırımları arasında yer alan IC Hotels, sürdürülebilir turizm anlayışı doğrultusunda gerçekleştirdiği faaliyetlerle yepyeni bir sertifika almaya hak kazandı. IC Hotels’in Antalya’da hizmet veren otelleri Green Palace, Santai Family Resort ve Airport Otel, kapsamlı denetimlerden geçerek ülke turizminin uluslararası standartlarda geliştirilmesi ve tanıtılması, turizm faaliyetlerinin sürdürülebilir ve güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesine katkı sağlaması amacıyla geliştirilen Global Sustainable Tourism Council (GSTC) Sertifikasının sahibi oldu.

IC Hotels, IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding’in turizm sektöründeki yatırımları arasında yer alarak sürdürülebilir turizm anlayışı ile birçok projeyi hayata geçirdi. Enerji tüketiminin azaltılması için otellerin çatısına güneş enerjisi santralleri kurulumu, yeşil alanların sulanması sırasında su tüketimi kontrolü için otomasyon sistemlerinin hayata geçirilmesi, yerinde üretim felsefesi ile yapılan topraksız tarım uygulamalarının yanı sıra nesli tehlike altında olan Kum Zambağı ile Serik Armuduna ve yuvalamaları için Caretta Caretta’lara ev sahipliği yaparak bakımını üstlenen IC Hotels, GSTC Sertifikası’nın tüm kriterlerini yerine getirerek çevreci otelcilik ve turizm vizyonuna katkı sağladı.

Çevreci otelcilik ve turizm vizyonuyla 2021 yılında topraksız tarım uygulamalarına yatırım yapan IC Hotels, yerinde üretim felsefesi ile karbon salınımını azaltırken, konvansiyonel tarım uygulamalarına nazaran çok daha az su tüketerek ihtiyacı olan mahsulleri temin ediyor.

Bahçesinde Dünyada sadece Belek’te bulunan Relik Endemik Bitki Serik Armudu (Pyrus Serikensis) yer alırken, Mavi Bayraklı plajlarında nesli tehlike altındaki nadide Kum Zambağına ve yuvalamaları için dünyaca ünlü Caretta Carettalara ev sahipliği yapıyor. IC Hotels, tüm bu bitki örtüsünü ve doğal yaşam alanlarını koruyarak çevreye ve topluma karşı sorumluluğunu yerine getirmeyi ve gelecek nesillere olumlu ve korunaklı bir miras bırakabilmeyi amaçlıyor.

Global Sustainable Tourism Council (GSTC) Hakkında

Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC), artan bilgi, anlayış ve sürdürülebilir turizm uygulamalarının benimsenmesini teşvik etmek için UNEP, Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve UNWTO, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından 2007 yılında kurulan bağımsız bir organizasyondur.

GSTC, GSTC kriterleri olarak da bilinen bir dizi standart geliştirmiştir. Kriterler, tüm dünyada sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel olarak sürdürülebilir turizm için herhangi bir turizm işletmesinin ulaşması gereken minimum gereksinimleri temsil eder. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile birlikte, Ocak 2022’de Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile iş birliği yapılmasına karar vermiş ve sertifika programı için anlaşma imzalamıştır